PREHRANA
Prehrana predstavlja v vseh starostnih obdobjih pomemben dejavnik zdravja, v otroštvu pa je zlasti pomembna za otrokovo rast in razvoj.
Prehrana otrok v vrtcu je načrtovana tako, da pokrije 70-75 % otrokovih dnevnih energetskih in bioloških potreb. Pri načrtovanju prehrane upoštevamo Smernice zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah (Ministrstvo za zdravje, 2005), katerih izhodišče so Referenčne vrednosti za vnos hranil Ministrstva za zdravje, Praktikum jedilnikov zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah (Ministrstvo za zdravje, 2008) in Priročnik z merili kakovosti za živila v vzgojno-izobraževalnih ustanovah (Ministrstvo za zdravje, 2008) ter splošna sodobna načela in spoznanja stroke, ki veljajo za zdravo prehrano, ter posebnosti vrtčevskega okolja. Pri pripravi obrokov upoštevamo Smernice HACCP sistema in tako skrbimo za mikrobiološko varno in zdravstveno neoporečno prehrano.
Pomembno je, da se v tem obdobju pri otrocih oblikujejo ustrezne prehranske navade, da osvojijo čim več prehranskega znanja in ustvarijo pozitiven odnos do zdravega načina prehranjevanja. V vrtcu se zato trudimo za čim bolj mešano in raznoliko prehrano, ki jo otroci zaužijejo preko štirih obrokov dnevno (zajtrk, dopoldanska malica, kosilo, popoldanska malica). Prizadevamo si, da otroci preko dneva uživajo zadostno količino manj sladkih tekočin, naravnih sokov in vode. Trudimo se povečati uporabo lokalne in ekološko pridelane hrane, v jedilnike vključujemo tradicionalne jedi tega področja. Posebno pozornost namenjamo tudi kulturi prehranjevanja in oblikovanju dobrih prehranskih navad (umirjeno prehranjevanje, sodelovanje otrok pri pripravi pogrinjkov, delitvi hrane).
Ker v VVE Medo poskrbimo, da otroci vsakodnevno dobijo varno, raznovrstno in uravnoteženo prehrano, ki količinsko ustreza fiziološkim potrebam predšolskih otrok, se hrane in pijače od doma v vrtec ne prinaša.
Več o zdravi prehrani si lahko preberete v publikaciji ZDRAVA PREHRANA V PREDŠOLSKEM OBDOBJU, pripravljeni s strani NIJZ.