OBVESTILO

V  našem vrtcu se je pojavil primer bolezni rok, nog in ust.

Da bi lažje prepoznali bolezen, vam prilagamo opis bolezni.

POVZROČITELJ: enterovirusi

INKUBACIJA oz. čas od okužbe do pojava bolezni: 4 do 6 dni.

NAČIN PRENOSA: Okužba se prenaša predvsem direktno preko sline, nosnih izločkov, blata ali indirektno preko okuženih predmetov in površin.

ZNAMENJA: Običajni znaki in simptomi sicer zelo kužnega obolenja so vročina, bolečine v žrelu in kožni izpuščaji. Izpuščaj se pojavlja običajno na dlaneh, podplatih in na področju zadnjice. Boleče mehurčke najdemo v ustni votlini, še posebej na jeziku in na mehkem nebu ustne votline. Vročina traja od štiri do pet dni. Vročina, izpuščaj in razjede običajno spontano izginejo v enem tednu.

ZDRAVLJENJE: Zdravljenje je simptomatsko, s preparati za blaženje bolečega žrela in zniževanjem povišane telesne temperature. Antibiotiki niso zdravila za zdravljenje virusnih okužb.

VKLJUČITEV OTROKA V VRTEC: Otroci, ki imajo bolezni rok, nog in ust, naj ostanejo doma. V vrtec se lahko vrnejo, ko nimajo več vročine in so mehurčki suhi.

Nuša Marinc, vodja prehrane in ZHR